Ważna informacja - góra strony

Zapraszamy na 47. Dni Ziemi Ropczyckiej

Dzięki staraniom Gminy wyremontują dworzec PKP

Po kilku latach starań Gminy Ropczyce dworzec przy stacji kolejowej Ropczyce-Czekaj zostanie wyremontowany i udostępniony podróżującym. Okazały budynek od dłuższego czasu jest zamknięty. To uciążliwe dla osób oczekujących na pociąg szczególnie zimą. Gmina Ropczyce bezskutecznie starała się przejąć dworzec od PKP, a także apelowała o jego remont.

W Ropczycach zatrzymują się m.in. pociągi Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, a liczba podróżnych wciąż rośnie. Miasto i Gmina Ropczyce jest beneficjentem projektu i współfinansuje go co roku znaczną kwotą z własnego budżetu. W latach 2021 i 2022 było to 400 tys. zł rocznie, a w tym roku na ten cel przeznaczono 500 tys. zł. W Ropczycach na Czekaju, w Lubzinie-Brzezówce oraz na Witkowicach zatrzymuje się codziennie kilkadziesiąt szynobusów relacji Rzeszów – Dębica – Rzeszów. Dzięki temu mieszkańcy mają łatwiejszy i bardziej komfortowy dojazd m.in. do pracy czy szkół. Największymi zaletami PKA jest krótki czas podróży oraz duża częstotliwość kursowania szynobusów.

PKP Polskie Linie Kolejowe obecnie prowadzą prace przy wydłużeniu peronów. Dotychczasowe okazały się za krótkie, aby przyjąć niektóre pociągi pasażerskie.