Ważna informacja - góra strony

Harmonogram zebrań sołeckich i osiedlowych

Dożynki Gminne 2023

20 sierpnia odbyły się w Ropczycach Dożynki Gminne. Msza św. dziękczynna za zebrane plony oraz w intencji rolników i środowiska producentów rolnych zgromadziła przy ołtarzu polowym ropczyckiej fary drużyny dożynkowe, licznie przybyłych mieszkańców i zaproszonych gości.

Po eucharystii i poświęceniu wieńców dożynkowych przez ks. dziekana Leopolda Kordasa, który wygłosił także homilię, czternaście drużyn wieńcowych, na czele z miejską orkiestrą dętą i mażoretkami, w barwnym korowodzie przeszło na stadion miejski na dalszą część uroczystości. Rozpoczęła się ona od przekazania bochna chleba gospodarzowi dożynek przez starostów dożynkowych: Agnieszkę Adamczyk i Mateusza Bieszczada. Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak podziękował wszystkim rolnikom za codzienny trud, jaki wkładają w swoją ciężką pracę na roli oraz przypomniał jak ważną rolę odgrywają. Życzył, aby przepięknie wyplatane wieńce dożynkowe stały się urzeczywistnieniem dostatku.

Dożynki to znakomita okazja do uhonorowania symbolicznym bochnem chleba przedsiębiorców, firm i instytucji związanych z rolnictwem, a także współpracujących z samorządem. To także czas kiedy wyróżniani są mieszkańcy naszej gminy. W tym roku wręczone zostały najwyższe odznaczenia przyznawane kobietom: Order Serca – Matkom Wsi. Z wnioskiem o ich nadanie wystąpił Burmistrz Ropczyc. Odznaczone zostały: Helena Kmiotek, Iwona Barwińska, Elżbieta Zakrzewska, Alina Bokota, Alina Czochara, Krystyna Dudka, Wioletta Rudka, Anna Skworzec, Elżbieta Dudek, Magdalena Zymróz, Dorota Zapał oraz Dorota Kopala. Również na wniosek Burmistrza Ropczyc wręczone zostały Honorowe Odznaki Podkarpackiej Izby Rolniczej im. Świętego Izydora Oracza. Z terenu naszej gminy odznaczeni zostali: Janusz Golenia, Stanisław Barwiński, Jan Dobrowolski, Andrzej Koziński, Stanisław Kmiotek oraz Piotr Bochenek.

Podziękowania za trud i zaangażowanie przy organizacji tegorocznego święta plonów odebrały z rąk Burmistrza Bolesława Bujaka i Przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Bielatowicza, przedstawicielki delegacji każdej drużyny dożynkowej. Przed publicznością, z wieńcami zaprezentowały się grupy: Brzezówka, Brzyzna, Chechły, Czekaj, Gnojnica Dolna, Gnojnica Wola, Granice, Lubzina, Łączki Kucharskie, Mała, Niedźwiada, Okonin, Pietrzejowa oraz Witkowice.

Po części oficjalnej widownia obejrzeć mogła przedstawienie inspirowane tradycyjnym obrzędem dożynkowym, w którym udział wzięli przedstawiciele różnych grup. Potem mieszkańcy naszej gminy mogli korzystać z dobrodziejstw przygotowanych na poszczególnych stoiskach. Za symboliczną kwotę, przeznaczoną w zbiórce charytatywnej na pomoc dla Antosi Brandys oraz Natalki Pociask, można było spróbować wspaniałych słodkich wypieków, chleba, smalczyku, pierogów i innych tradycyjnych potraw. Dzięki hojności udało się zebrać prawie 13 tys. zł.

Gwiazdami wieczoru był zespół Weekend oraz Ewelina Lisowska. Zwieńczeniem święta plonów była zabawa dożynkowa.

Burmistrz Bolesław Bujak składa serdeczne podziękowania sponsorom tegorocznego święta, którymi byli:

  • Bank Spółdzielczy w Ropczycach
  • Firma Handlowo-Usługowa Marcin Plezia
  • Usługi Brukarskie Jan Wrona
  • Firma INVEST
  • Przedsiębiorstwo NIWA
  • Firma WELDON
  • TAR-BUD Dominik Tarczyński
  • Usługi Budowlano-Drogowe Robert Darłak
  • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych
  • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Galerie zdjęć